Miasto jak każde inne? Absolutnie nie. Dzisiejsza propozycja, która chce Wam przedstawić drodzy czytelnicy to „miasto zamienione w kamień”. Bardzo przyjemna trasa dla oka, zdrowia, a także dla naszych portfeli. Możemy bowiem zwiedzać „Skamieniałe Miasto” całkowicie za darmo – oczywiście istnieje możliwość skorzystania z przewodnika, ale wtedy trzeba już sięgnąć do kieszeni po zaskórniaki.
Skamieniałe Miasto znajduje się w Ciężkowicach i jest popularną atrakcją przyrodniczą na terenie Małopolski. Rezerwat przyrody „Skamieniałe Miasto” to grupa skałek dużych rozmiarów, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca. Fantazyjne kształty są wynikiem erozji oraz upływu czasu. Nazwa skalnego miasta jest związana z miejscowym podaniem, według którego skały są pozostałością po skamieniałym grodzie. Ówcześnie mieszkańcy złamali prawo gościnności lub, w innej wersji, byli bardzo rozwiąźli.
Rozrzucone gęsto na stoku wzniesienia na południe od centrum Ciężkowic zgrupowanie skał od dawna funkcjonowało w świadomości miejscowej ludności jako miejsce nieprzychylne, tajemnicze, zamieszkiwane przez złe moce. Ci którzy zapuszczali się w to ustronne miejsce opowiadali o fantastycznych kształtach skał przyrównując je do postaci ludzkich, zwierzęcych, wiążąc ich powstanie z niezwykłymi wydarzeniami.
Zgrupowanie skał od dawna ciekawiło, intrygowało a czasami trwożyło miejscowych mieszkańców. Nic więc dziwnego, że ludność dopatrzyła się w nich pewnych kształtów, jednocześnie tworząc o nich rozmaite historię. Każda ze skał ma swoją legendę, a jak wygląda ich historia – sami się przekonajcie:
- Czarownica – jedno z wierzeń ludowych mówi o kobiecie zamienionej w skale z powodu złorzeczenia księdzu śpieszącemu z Najświętszym Sakramentem do chorego. Druga legenda nawiązuje do sabatu czarownic. Podobno w tym miejscu spotykały się wiedźmy z całej okolicy o czym ma świadczyć pozostały do dzisiaj tajemniczy krąg ogniskowy.
- Ratusz – legenda głosi, iż w tym miejscu spotykali się miejscy radni. Jednakże zamiast troszczyć się o losy mieszkańców i dobrze rządzić okolica woleli urządzać huczne zabawy i popijawy. Dlatego, gdy miasto skamieniało, ratusz również skamieniał, zaś radni uwięzieni we wnętrzu umarli z pragnienia. Jak mówią mieszkańcy cierpienia radnych skończą się, gdy rzeka Biała zaleje ratusz i ugasi ich pragnienie.
Skała Ratusz ma kształt ambony, a jej najwyższa skała osiąga 12 m. Na szczycie Ratusza można podziwiać panoramę roztaczającą się nad rzeką Białą
- Grunwald – nazwa skały jest związana z pamiątkowa tablicą umieszczona 1910 r. z okazji 500 rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, która ufundował Jan Paderewski (polski wybitny kompozytor). Skałka posiada także drugą nazwę – „Piekło”. Podania mówią o ukrytym skarbie w jej wnętrzu, do którego można się dostać przez szczelinę w skalę. Tajemnicze przejście otwiera się tylko raz w roku w czasie rezurekcyjnego podniesienia w kościele ciężkowickim i ukazując ukryte bogactwa.
- Warownie – według legendy skały były basztami strzegącymi wjazdu do miasta. Kiedy miasto zostało zamienione w kamienie, również wieże przemieniły się w skały. Do dzisiaj w kamiennych warowniach zachowały się dawne okrągłe okienka. W XIX wieku istniał tutaj kamieniołom i wydobywano w nim piaskowiec. Powyżej Warowni znajduje się druga skała wykorzystywana jako kamieniołom, w której znajduje się jaskinia. Obecnie gniazdują tam nietoperze.
- Borsuk – dawno temu żył tutaj pewien rycerz, który nie słyną z odwagi i waleczności, lecz ze skąpstwa. Z chciwości gromadził wszystkie kosztowności w skalnej szczelinie pilnował skrabów, aby nikt mu ich nie ukradł. Nie oddalał się ani na krok od swojej kryjówki. Pewnego dnia zmęczony już ciągłym czuwaniem i pilnowaniem groty, zasnął i to go zgubiło. Za swa chciwość został wreszcie ukarany. Został zamieniony w borsuka i tak do dzisiaj śpi i pilnuje swoich kosztowności ukrytych w skale.
Skała przypomina kształtem borsuka. Jest także częścią zespołu skałek nazywanych „Grupą Borsuka”
- Piramidy – jak sama nazwa wskazuje, skały kształtem przypominają egipskie piramidy. Dawno, dawno temu pewien egipski kronikarz z rozkazu faraona udał się na wędrówkę po krajach słowiańskich. Spisywał historie, które zasłyszał od napotykanych mieszkańców, sporządzał różne ryciny i rysunki. Odwiedził także Skamieniałe Miasto, które urzekło go swoim pięknem. Kiedy powrócił do Egiptu, właśnie zmarł faraon. Dlatego ogłoszono konkurs na projekt grobowca. Kronikarz przedstawił swoje prace sporządzone w Skamieniałym Mieście. Wybrano właśnie ciężkowickie Piramidy i tak już pozostało.
- Pustelnia – według legendy w tym miejscu mieszkał kiedys pustelnik. Wiódł skromne i bardzo pobożne życie. Pewnego dnia do jego chatki zawitał starzec prosząc o szklankę wody. Dobry pustelnik spełnił jego prośbę i poczęstował gościa. Wtedy starzec rzekł mu takie słowa: „Jeśli Ci życie miłe przyjacielu, spakuj swoje rzeczy i uciekaj stąd jak najszybciej, jutro bowiem na wszystko będzie już za późno” po czym poprosił o jeszcze trochę wody. Gdy pustelnik wrócił z kubkiem wody, starca już nie było. Jeszcze tego samego wieczoru, pustelnik wyruszył w świat, pozostawiając swój domek. Następnego ranka, zgodnie z przepowiednią starca „na wszystko było już za późno”, bowiem całe miasto wraz z pustelnią przemieniło się w skały.
- Skałka z krzyżem – wiążą się z nią dwie legendy. Według pierwszej jest to dawny kościół. Proboszcz tej parafii lubił grać w karty i jego kompanem często był sam diabeł. Podczas jednej z partyjek przegrał cały swój dobytek, chcąc się odegrać zastawił także kościół. Jednakże ksiądz znowu przegrał. Diabeł nie od razu odebrał swoja wygraną, postanowił trochę poczekać. W niedziele, gdy ksiądz modlił się wraz z wiernymi, diabeł postanowił odebrać swoja nagrodę. Przemienił cały kościół wraz z znajdującymi się w środku ludźmi w skałę. Jedyna pozostałością po dawnym kościele jest krzyż umieszczony na szczycie skały. Druga legenda opowiada o czarcie, który dla rozrywki rzucał sobie kamieniami na drogę wiodąca do miasteczka. W ten sposób płoszył konie, niszczył wozy, a czasami nawet ranił mieszkańców. Mieszkańcy bardzo się bali uczęszczać tą droga do miasta, nie wiedzieli co powoduje nagłe lawiny skalne. Jednakże znalazł się jeden odważny chłop, który domyślił się, że musi to być sprawka diabła. Wykuł więc żelazny krzyż i umieścił go na szczycie skały. Gdy diabeł tylko zobaczył krzyż, z którego rzucał kamienie, wyniósł się czym prędzej, pozostawiając w końcu mieszkańców w spokoju.
Jeśli ktoś jest zainteresowany wycieczką po Rezerwacie Ciężkowickim i Skalnym Mieście z przewodnikiem, więcej informacji na stronie: http://www.skamienialemiasto.pl/wynajmij-przewodnika/
1 thought on “Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach”
Hermiona
(12 sierpnia 2013 - 08:38)Wiecie co nurtuje mnie takie pytanie: jak daleko jest z rynku w ciężkowicach do skamieniałego miasteczka?