światowy dzień turystyki 2013

Światowy Dzień Turystyki

Turystyka jest ważną dziedziną naszego życia. Nic więc dziwnego, że ma też swoje specjalne święto. Święto turystyki jest obchodzone corocznie 27 września. Jego celem jest uświadomienie i propagowanie znaczenia turystyki dla gospodarki, kultury i społeczeństwa na całym świecie. Podczas obchodów zwraca się również uwagę na aspekty ekonomiczne i polityczne jakie odgrywa turystyka.

 

Światowy Dzień Turystyki „powstał” dzięki UNWTO (Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych) w 1979 r. – jednej z organizacji ONZ. Pierwsze obchody odbyły się już w roku kolejnym, 1980 pod hasłem: „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. Co roku organizatorom towarzyszy inne hasło przewodnie np.: „Turystyka – łączenie kultur” (2011 – Egipt), „Technologia i natura: dwa wyzwania dla turystyki na progu XXI wieku” (2000 – Niemcy).

Od 1998 roku wybierane jest państwo pełniące role gospodarza Święta Turystyki, co roku inne. Pierwszym partnerem w organizowaniu Światowego Dnia Turystyki był Meksyk, a obchodom towarzyszyło hasło: „Partnerstwo publiczno-prywatne w sektorze: klucz do rozwoju turystyki i promocji”.

 

Światowy Dzień Turystyki 2013

 

Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Turystyki jest turystyka i woda, a jego hasło brzmi: „Chrońmy naszą wspólną przyszłość”. Rolę gospodarza Światowego Dnia Turystyki 2013 pełnią Malediwy. Uroczystościom towarzyszy konkurs fotograficzny i konferencja na twitterze, w której każdy może wziąć udział.

 


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *