Tatry

Tatrzański Park Narodowy

Oj dawno, dawno nie napisaliśmy nowego artykułu który zasługiwałby na publikację na naszym blogu. Jest to jednak spowodowane tym, że żadne z nas nie posiada obecnie wystarczająco dużo czasu, jak wiemy praca, studia itp. Tym razem zabierzemy Was na przechadzkę po Tatrzańskim Parku Narodowym.

Tatrzański Park Narodowy
Logo Tatrzańskiego Parku Narodowego

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z 23 takich obiektów w Polsce, który został utworzony w 1954 roku rozporządzeniem Rady Ministrów. Park ten jest jedynym o charakterze wysokogórskim, dlatego świetnie nadaje się na piesze wycieczki po górach. Nie można zapomnieć , że również na Słowacji znajduje obszar ochrony przyrody w Tatrach, z tym że musimy odłożyć na inną okazję jego opis.

Dolina pięciu stawów
Dolina pięciu stawów

Tatrzański park narodowy powstał oczywiście celem ochrony przyrody panującej na jego obszarze, które wynosi około 22,2 tysięcy ha. Większość bo, aż 70% powierzchni to lasy oraz zarośla kosodrzewiny, pozostała część to murawy wysokie oraz skały i woda. Ochroną ścisłą, czyli zakaz jakiekolwiek ingerencji człowieka został wprowadzony na obszarze około 11,5 tys. ha.

Tatry
Tatry

Dobrze zachowane walory przyrodnicze Tatr zostały ponownie odkryte na przełomie wieków XVIII i XIX przez uczonych, którzy dotarli w jej granice. Przeprowadzone przez nich badania pozwoliły wydobyć na światło dzienne bogactwo przyrody oraz jej specyficzny i niepowtarzalny charakter.

Flora i fauna jaką możemy spotkać lub zaobserwować na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego to przede wszystkim:

 • Kosodrzewina,
 • Bory świerkowe z niewielką domieszką jodły, buka i jaworu,  rzadziej bory limbowo-świerkowe,
 • Kozice,
 • Świstaki,
 • Jelenie, sarny,
 • Rysie,

Dzięki temu, że południowa granica TPN jest zarazem północną parku narodowego na Słowacji (TANAP) zwierzęta mają umożliwione swobodne przemieszczanie się między tymi obszarami. Ma to duże znaczenie dla zachowania bioróżnorodności na każdym z tych obszarów.

Chociaż na części terenów objętych ścisłą ochrona  jest zabroniona jakakolwiek ingerencja człowieka, dopuszcza się, na terenie otuliny tegoż parku, pewne tradycyjne przejawy gospodarki rolnej tj: wypas owiec, koszenie traw itp. Dlaczego tak jest, należy to tłumaczyć tym, że ma to związek z wielowiekową tradycją , a nagłe zaprzestanie tego typu działalności Mozę spowodować ogromne zmiany w całym ekosystemie tych obszarów.

Tatry: Czarny Staw Gąsienicowy
Tatry: Czarny Staw Gąsienicowy

Obszary najczęściej odwiedzane przez turystów zmierzających na obszar Parku Tatrzańskiego to:

 • Morskie Oko,
 • Dolina pięciu stawów ,
 • Dolina Roztoki,
 • Giewont,
 • Kasprowy Wierch.

Znajduje się tam wiele szlaków które warto odwiedzić na własną rękę. Zapraszam wszystkich na odwiedzanie tego miejsca jak najczęściej, ponieważ można tam zobaczyć wiele pięknych obszarów i bogactwo przyrody.

 

[wpgmza id=”2″]
Mapa obszaru TPN i schronisk w na jego obszarze

 

Cennik:

 • bilet normalny 5 zł
 • bilet ulgowy 2,50 zł
 • bilet 7-dniowy normalny 25 zł
 • bilet 7-dniowy ulgowy 12,50 zł
 • bilet grupowy normalny (grupa do 10 osób) 45 zł
 • bilet grupowy ulgowy (grupa do 10 osób) 22,50 zł
 • Wstęp do Jaskini Mroźnej. Opłata wynosi 4 zł – dzieci do lat sześciu są zwolnione z opłat.

UWAGA: Niezależnie od pory roku obowiązują następujące stawki


Post Author: WebTurysta

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

3 thoughts on “Tatrzański Park Narodowy

  Jacek

  (9 lipca 2012 - 01:06)

  Ja bym jeszcze dodał Giewont tam w sezonie są tłumy

   Podroznik

   (9 lipca 2012 - 11:50)

   Oczywiście, że masz rację Jacku. Jest Giewont to bardzo piękny masyw górski w Tatrach Zachodnich i masz zupełną rację, że należy do tego pięknego parku. Mam nadzieję w wolnej chwili opisać/uzupełnić informację na jego temat.

  Biały

  (7 sierpnia 2012 - 22:04)

  Tatry krajobrazowo są fenomenalne, ale liczba turystów skutecznie psuje przyjemność z przebywania w tych górach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *