Wspinaczka skalna – demaskujemy mity z nią związane

Sport wiąże się z wysiłkiem fizycznym i nie każdy chce podjąć taki trud. A gdy wspomni już ktoś o wspinaczce skalnej od razu przed oczami rysuje się przepaść, umięśniony sportowiec w dodatku bez wyobraźni, bo kto by był na tyle odważny (głupi) żeby piąć się w górę na takich wysokościach.

Wbrew opinii, że wspinaczka jest sportem dla wybranych, tak na prawdę każdy może zacząć z nią swoja przygodę.

Mit pierwszy – wspinaczka to sport dla siłaczy

W trakcie wspinania pracują wszystkie partie mięśni nóg i rąk. Po pierwszym spotkaniu może się okazać, że odkryjemy w sobie mięśnie, o których nie mieliśmy pojęcia i nawet trening na siłowni nie uświadomił nam ich obecności. Na początku nie musimy od razu szarżować na piekielnie trudnych trasach, które wymagają dużej wprawy, umiejętności zachowania równowagi oraz siły palców. Nawet łatwe ścieżki dają satysfakcje, a przecież chodzi o to aby czerpać przyjemność z tego sportu.

Mit drugi – wspinaczka jest bardzo niebezpieczna

Bezpieczeństwo tego sportu wiąże się ściśle z pokorą i doświadczeniem. Otóż nawet wprawna osoba, jeżeli wybiera się na wspinaczkę bez odpowiednich zabezpieczeń sama dla siebie stwarza większe zagrożenie. Natężenie ryzyka zwiększa się również przy nieodpowiedniej aurze pogodowej: śnieżyce, ulewy, opadnięcia od ściany. Zachowanie zdrowego rozsądku i mierzenie sił na zamiary zdecydowanie zwiększają nasze bezpieczeństwo. Oddzielna kwestią jest asekuracja wspinaczkowa i dlatego najlepiej na wypady wspinaczkowe wybierać się w grupie, a początkującym przydadzą się rady instruktora lub bardziej zaawansowanych współtowarzyszy. Idealnym rozwiązaniem są sztuczne ścianki wspinaczkowe, gdzie fachowa obsługa pomoże nam zgłębić tajniki wspinaczki, a ryzyko niebezpiecznych starć jest wyeliminowane. Po takim początku wspinaczka w terenie jest czysta przyjemnością, bez żadnych obaw.

Mit trzeci – wspinaczka to sport dla osób młodych

Jak w każdym sporcie tak i tutaj, wiek nie gra roli. Liczą się chęci i wiara we własne siły. Nie ma znaczenia ile masz lat, gdy zaczynasz, bo każda pora jest dobra. Na skałkach można spotkać zarówno dzieci, młodzież, jak i ludzi w wieku starszym. Wszystko zależy od stanu naszego zdrowia oraz motywacji.

W Polsce najpopularniejszym miejscem ściągającym rzesze miłośników wspinaczki jest Jura Krakowsko-Częstochowska. Zróżnicowany poziom trudności dróg sprawia, że każdy tu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Mniej oblegane miejsca zachęcają swą niezmąconą harmonią i spokojem. Tak więc uprawiajmy ten piękny sport, bo sport to zdrowie, a w połączeniu z łonem natury to wspaniały wypoczynek także dla duszy.

Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *