Zalew w Czorsztynie

Sztucznie powstały zbiornik w Czorsztynie jest nie tylko atrakcja turystyczną, ale również skutecznym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, głównie o charakterze lokalnym. Nie mniej jednak ma bardzo istotne znaczenie dla doliny Dunajca. Ważną funkcją zalewu jest również produkcja energii elektrycznej przez elektrownie szczytowo-pompową. Warto zapoznać się z burzliwą historią powstania zalewu.

[wpgmza id=”24″]

Na początku XX wieku rozważano budowę zbiornika na terenie Podhala. Wtedy to tez w 1905 roku powstały pierwsze plany budowy. Wybitny hydrotechnik i prezydent Polski Gabriel Narutowicz był konsultantem w projekcie budowy. Dlatego tez zaporę nazwano jego imieniem. Jednak od planów do realizacji droga była trudna i żmudna.

Decydującym momentem dla realizacji projektu była katastroficzna powódź w 1934 roku. Na Podhalu zostało zalanych ponad 20 tys. gospodarstw. Wszelkie prace przerwało nadejście wojny.

Dopiero w latach 50, po II wojnie światowej, powrócono do projektu i jednak i tym razem nie było łatwo. Najpierw nie można było dojść do porozumienia w głównych założeniach budowy. Na początku lat 70-tych ustalono ostateczną koncepcje i można było przystąpić do realizacji. Prace zaczęto w 1975, jednak już 5 lat później przedsięwzięcie musiało stawić czoła ostrym protestom ze strony ekologów i przyrodników. Finał budowy dobiegł w 1997 roku.

Wysiedlono wioski Maniowy oraz większość Czorsztyna, a następnie je zalano. Na terenie tych osad znajdowało się wiele licznych wykopalisk i obiektów archeologicznych. Sąsiadującą wioskę Frydman zabezpieczono wysokim wałem ochronnym. W ten sposób monotonne pola zamieniły się w tętniące życiem miejscowości turystyczne. Bliskość Pienin i Gorc zachęcała do wyprawy właśnie w te okolice. Sama zapora główna stała się na tyle popularna, iż stanowi ona obowiązkowy punkt wycieczki wśród turystów.

Zalew Czorsztyński to wspaniałe miejsce nadwodnego wypoczynku. Akwen dysponuje ofertą dla wielbicieli: pływania, żeglowania, wędkowania, nurkowania. Ponadto można udać się w rejs statkiem: Harnasiem lub Białą Damą. Nie sposób ominąć takie miejsca jak: zamek w Niedzicy, ruiny zamku w Czorsztynie oraz wulkaniczną górę Wdżar. Na wzniesieniu znajduje się wyciąg krzesełkowy, zjeżdża lnia wózkowa oraz ośrodek narciarski. Na uwagę zasługuje również wioska turystyczna w Kluszowicach, w której j est muzeum etnograficzne. Zalew Czorsztyński okala przyroda Pienińskiego Parku Narodowego.

Zalew Czorsztyński
Zalew Czorsztyński

 

Aktualizacja artykułu z dnia: 16 Września 2011


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *