Zamek Królewski w Nowym Sączu

Zamek Królewski w Nowym Sączu

Nowy Sącz to miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim. Jest trzecim co do wielkości miastem tego województwa. Liczba mieszkańców nie przekracza 100 000. Posiada bardzo ciekawą historię i wiele zabytków. Jest centrum Sądecczyzny – okolicznego obszaru z gminami i wsiami. To miejsce bardzo ciekawe dla turystów. Posiada jeden z większych rynków w Polsce, miasteczko galicyjskie oraz ruiny zamku królewskiego.

Zamek Królewski w Nowym Sączu to budowla wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Umieszczony jest na wzniesieniu, między rzekami, Dunajcem i Kamie nicą. Stanowi piękne uzupełnienie okolicznych budynków i nadaje miastu wzniosły charakter. Ta budowla świadczy o ważności miejsca w historii naszego kraju. Zamek składał się z murów obronnych, dwóch maszt, wieży, budynku mieszkalnego oraz podzamcza. Do dziś zachowały się fragmenty baszty i murów obronnych. Na terenie reszty zamku jest park miejski. Duża ilość zieleni, ławeczki, piękny widok na panoramę brzegów Dunajca oraz Kamienicy powodują nostalgię i pozwalają na chwilę odprężenia.

Zamek Królewski w Nowym Sączu
Zamek Królewski w Nowym Sączu

Wiele legend nadaje temu miejscu tajemniczy charakter. Jedna z nich mówi o źródełku, które nigdy nie zamarzało i powodowało znikanie okolicznych rycerzy. Miały je uwodzić złe wiedźmy, przeobrażone w nimfy. Dopiero jeden śmiałek, po wrzuceniu do źródełka różańca, spowodował zniknięcie czarownic. Niestety, prawdopodobnie miejsce mitycznego źródełka zostało zasypane podczas drugiej wojny światowej. Lecz mimo jego braku, ruiny zamkowe są wręcz zachwycające. Podkreślone poprzez sposobną infrastrukturę, zaprojektowaną przez miasto, jest można powiedzieć wizytówką Nowego Sącza. Miejsce to przyciągające wielu turystów jest obowiązkowe do zwiedzenia podczas pobytu w Nowym Sączu. Bliskość natury i tajemniczy, średniowieczny klimat przeniosą nas w świat rycerzy i mitycznych legend.

Bliskość drogi krajowej nr 7 pozwala na szybkie dotarcie do tego miejsca. Zamek Królewski w Nowym Sączu jest wizytówką tego regionu i miejscem spotkań wielu młodych jak i starszych ludzi. Plac zabaw dla najmłodszych pozwala na odpoczęcie rodzicom, podczas gdy ich dzieci oddają się rozrywce.


Post Author: jolka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *