Zamek w Niedzicy

Wybierając się nad zalew Czorsztyński nie można opuścić zwiedzania zamku w Niedzicy usytuowanego na wysokiej skale. Do lat 80 XX w. zamek znajdował się nad rzeką Dunajec wraz z bratnim zamkiem w Czorsztynie, które to broniły tych terenów, obecnie jest to już zalew Czorsztyński. Zbudowanie wymienionej już zapory spowodowało, zmniejszenie efektu górowania nad okolicą, jednak zwiększenie się poziomu wody dodało zamkowi urokliwego charakteru.

Zamek według archeologów powstał w XIII w. jako drewniana strażnica, której najprawdopodobniej właściciele (Rykolf i Kokosz Berzevicz z Tyrolu) byli poddanymi króla węgierskiego. Nie wykluczają jednak oni iż inicjatorem powstania zamku był sam król węgierski, chcący stworzyć przeciwwagę dla zamku Czorsztyńskiego (grud warowny Wronin – ówczesna nazwa). Pierwszym zadaniem zamku było pobieranie cła należnego za przewożone dobra przez granice państw.

Zamek w Niedzicy zachował się prawie w całości. W jego skład wchodzą: wieża, kaplica, część mieszkalna, dziedziniec ze studnią. Pod zamkiem znajdowało się wiezienie, w który (jeśli wierzyć legendom) wieziono Janosika. W dolnej części zamku znajduje się zamek średni z zabudową mieszkalną. Do zwiedzania udostępniono komnaty na zamku górnym i średnim, gdzie znajdują się ekspozycje związane z historią zamku oraz jego wyposażeniem. Z tarasów widokowych mamy podgląd na cala okolicę, zamek, zaporę, Pieniny, oraz w ładną pogodę na Tatry.W trakcie trwania sezonu udostępniany jest również turystom spichlerz, w którym znajdują się eksponaty związane ze sztuką ludową.

Do zamku dolnego nie ma dostępu (wraz z dwoma basztami) ponieważ zajmują je hotel oraz Na zamku Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Jest to wielka strata dla wszystkich turystów. Zapraszam serdecznie do odwiedzenia tego zamku.

Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy


Post Author: WebTurysta

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *