Zapora w Niedzicy

Niewątpliwie zapora w Niedzicy jest największą atrakcją na Zalewie Czorsztyńskim. Jej gabaryty to 400 m długości, 7 m szerokości i 56 wysokości. Łączy ze sobą Górę Zamkową w Niedzicy oraz wzgórze Ubszar w Pieninach Czorsztyńskich. Zapora nosi imię Gabriela Narutowicza, wielkiego budown iczego zapór w Szwajcarii i w Polsce, pierwszego prezydenta Polski Odrodzonej. Chroni pobliskich mieszkańców przed powodzią, dostarcza energie elektryczna i jest ciekawym miejscem wartym zobaczenia.

Któż a nas nie chciałby zobaczyć na własne oczy jak działa taki wielki kolos jak elektrownia wodna? Otóż w swej ofercie Niedzica ma również i taką wycieczkę. Po wykupieniu biletu można podziwiać widoki z wewnętrznego balkonu elektrowni, zobaczyć hale maszyn, centrum kontrolno-pomiarowe, salę archeologiczną oraz oglądnąć film. Projekcja przybliży nam historię powstania zapory, poruszy kwestie ekologiczne, pokaże zdjęcia z lotu ptaka i pozwoli zrozumieć zasady funkcjonowania elektrowni.

[wpgmza id=”3″]

Od kwietnia tego roku (2011) na zaporze w Niedzicy można podziwiać piękne malowidło „Moc żywiołów”. Kaskady pieniącej się wody, namalowana wyrwa w betonie „przekonuje” nasze oczy o rychłej katastrofie. Miejsce tajemnicze i piękne, wprost trudno oderwać od niego wzrok. Stając w odpowiednim miejscu możemy urządzić sobie przechadzkę po kamieniach między piętrząca się wodą. Ten piorunujący efekt to doskonała iluzja, która uwieczniona na zdjęciach wygląda bardzo realistycznie. Trójwymiarowy obraz otrzymamy stojąc w wyznaczonym stanowisku.

Moc Żywiołów
Moc Żywiołów

Malowidło ma 36 metrów długości i 7 m szerokości. Autorami rękodzieła są malarz Ryszard Paprocki oraz rzeźbiarz Zbigniew Wojkowski z Krakowa. Prace zajęły im dwa miesiące. Do malowania użyli trwałych farb, co zapewni trwałość na kilkadziesiąt lat. Jest to jedno z największych malunków ulicznych na świecie. Największy obraz uliczny znajduje się w Londynie. Uroczystego odsłonięcia malowidła dokonał kierowca rajdowy Leszek Kuzaj.

Gdy przyjrzymy się bliżej zapadniętej strukturze możemy zobaczyć jak działa elektrownia wodna i w jaki sposób jest wytwarzana energia elektryczna. Turbiny są odwzorowaniem rzeczywistych urządzeń. Na dnie znajduje się zalew oraz sylwetki ludzi widziane z odległości 50 metrów.

Niewątpliwie malowidło jest wspaniałą atrakcją przyciągającą turystów do Niedzicy. Jest to wspaniały pomysł promujący okolice. Dodatkowo na pamiątkę można zakupić na miejscu koszulki, kubki i inne gadżety ze swoim wizerunkiem na tle „Mocy żywiołów”. Niech „Moc żywiołów” będzie z Nami i na zdjęciach i w wspomnieniach.
Ponadto zapora kusi do odwiedzenia licznymi koncertami i imprezami folklorystycznymi. Pobliskie przystanie jachtowe, kajaki, żaglówki, rejsy statkami to tylko nieliczne z dostępnych atrakcji. Dobrze rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna zachęca do dłuższego pobytu i podziwiania malowniczych widoków.

Zapora w Niedzicy

Animacja jak działa elektrownia wodna na zalewie czorsztyńskim:

Budowa hydro-generatora – Deriaz

Działanie jazu dolnej zapory w Sromowcach

Działanie generatora prądu zmiennego

Odwadnianie sztolni energetycznej

Aktualizacja wpisu z dnia: 15 Września 2011


Post Author: WebTurystka

Podróże bawią, podróże kształcą, podróże uczą... Podróżowanie to moja pasja, którą podzielam wraz z Podróżnikiem. Nie ważne jest jak daleko się wybierzemy, ważne aby czerpać z tego radość i dostrzegać piękno otaczającego nas świata. Nasz blog to zaproszenie do skorzystania z tego co oferuje nam natura. Dzielimy się doświadczeniem, wiedzą i przygodami, które się Nam przytrafiają. Opisujemy miejsca, które warto odwiedzić. Chętnie przeczytamy również Twoje wrażenia z podróży. Zapraszamy do czynnego komentowania artykułów oraz do redagowania własnych - a na pewno je zamieścimy na łamach WebTurystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *