Żywiec

Żywiec miasto browaru i turystyki górskiej

Niewątpliwie każdemu pierwsze co przychodzi na myśl słysząc słowo „Żywiec” to – piwo. Ten stereotyp miasta, w którym jest browar, spróbuje dzisiaj przełamać. Oprócz krainy płynącej chmielowym płynem i źródlana wodą żywiecką jest to wspaniałe miejsce turystyczne i to nie tylko dla smakoszy piwa i czystej wody. Przekonajcie się sami, że warto tu przyjechać.

Żywiec jest miejscowością lezącą w województwie śląskim w Kotlinie Żywieckiej. Przez miasto przepływają dwie rzeki: Sola i Koszarawa. Leży na wysokości 345-350 m n.p.m.

W tym mieście są liczne zabytki. Najważniejszy z nich jest Stary Zamek wzniesiony w latach 1485-1500 przez Komorowskich, który został przebudowany w 1850 przez Habsburgów. Przez tych właścicieli zmieniono mu wygląd na neogotycki.

Drugim ciekawym obiektem jest przepiękny neoklasycystyczny pałac Habsburgów. Wokół niego rozciąga się park krajobrazowy w stylu angielskim, który jest drugi co do wielkości w Polsce (tuz za parkiem w Łańcucie, o którym już kiedyś wspominaliśmy).

Tutejsze muzeum miejskie cieszy spragnione oczy kultury. Można tu podziwiać ekspozycje etnograficzne połączone z wystawą sztuki sakralnej. Często im towarzyszą wystawy okolicznościowe. Miłośnicy sztuki sakralnej nie mogą ominąć kościoła św. Krzyża w stylu gotyckim oraz kościoła św. Marka w stylu neogotyckim.

To co przyciąga tak licznie turystów to także liczne walory przyrodnicze. W północno-zachodnich obszarach Grojca można odnaleźć bardzo rzadkie, a nawet ginące już gatunki roślin. Na zboczach Grojca znajdują się także wysokie torfowiska. W wspomnianym wcześniej parku zamkowym spotkamy stare okazy rodzinne, jak i egzotyczna roślinność oraz wiele pomników przyrody.

Bogactwo fauny jest równie imponujące. Naliczono tu 230 gatunków ptaków. To tutaj przebiega szlak przelotów ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku: dzikich gęsi, ptaków siewkowatych i kaczek, tu także zimują łabędzie krzykliwe, nurogęsi i tracze bielaczki. Liczna są także bezkręgowce. Co ciekawe spotkamy tu największego polskiego chrząszcza, jelonka rogacza, kozioroga dębosza i pachnicę dębową.

W trosce o atrakcyjność regionu, wabikiem dla turystów są również współczesne atrakcje dla miłośników sportu. Ci, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez kąpieli wodnych na pewno znajda tu coś dla siebie. Przejrzyste wody Jeziora Żywieckiego zadowolą nawet najbardziej wymagających wczasowiczów. Malowniczy widok rozciągający się wokół na: Mały Beskid, Śląski oraz Żywiecki stanowi wspaniała uciechę dla oczu. Jednocześnie pasma górskie stanowią wspaniała trasę wspinaczkową dla wielbicieli górskich wycieczek. Trzy szlaki górskie zapewniają różnorodność podziwianych krajobrazów.

Żywiec z lotu ptaka

Fanatycy sportów zimowych znajda coś dla siebie w pobliskich ośrodkach Korbelów, Zwardoń i Szczyrk (o którym nie tak dawno pisaliśmy). Zaplecze jest tak zbudowane, aby odpowiadało różnemu stopniu trudności od tras łatwych dla początkujących, po trudne dla zaawansowanych.

W Żywcu na przełomie lipca i sierpnia organizowany jest największy i jednocześnie najstarszy polski festiwal folklorystyczny „Tydzień Kultury Beskidzkiej”. Można się zaznajomić z zwyczajami górskimi, spróbować regionalnych wyrobów i posłuchać lokalnej muzyki. Na festiwal przybywają licznie również zespoły zza granicy.

Osoby wybierające się w ta okolice na pewno nie będą żałować. Liczne atrakcje oraz świetnie przygotowane zaplecze turystyczne zachęcają do wypoczynku w tym mieście. W okresie wakacji, ferii oraz sylwestra warto wcześniej zarezerwować dużo wcześniej nocleg. Nie można zapominać też że dłuższe weekendy również sprzyjają oblężeniom turystów  Żywca. A wiadomo nocleg w dłuższym pobycie jest sprawa kluczową. Jednak rozwinięcie agroturystyki na szeroka skalę pozwala na szeroki wybór miejsc noclegowych, więc spokojna głowa szukajcie, aż znajdziecie, bo to miejsce jest warte odwiedzenia.

Post Author: WebTurysta

Co by tu można o mnie powiedzieć. Na pewno podróżowanie jest dla mnie bardzo ważne dlatego tak często jak tylko mogę wybieram się na wycieczki. Najlepszym miejscem są oczywiście góry, ale nie stronię od atrakcyjnych i ciekawych miejsc i obiektów w Polsce. Dlatego postanowiłem wspólnie z Podróżniczką zacząć prowadzić ten blog, alby w każdym zaszczepić chęć podróżowania. Mam nadzieję, że chociaż w małym stopniu nam się to udaje. Jeżeli chcecie nam w prowadzeniu tego bloga to zapraszamy o informowaniu nas o ciekawych miejscach w komentarzach oraz poprzez własnoręczne opisywanie takich miejsc. Na tym blogu możemy zamieścić również TWOJE wspomnienia z podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *